Jakie są koszty wyrobienia paszportu?

Wyjazdy zagraniczne stały się ostatnio nieco skomplikowane. Wszystko to spowodowane jest pandemią koronawirusa, która szczęśliwie z dnia na dzień wygasa. Pamiętając o zaszczepieniu się, spakowaniu walizki i rezerwacji hotelu, niekiedy zapominamy o rzeczy najważniejszej, czyli wyrobieniu paszportu. Dokument ten potrzebny jest, jeżeli chcemy przekroczyć granicę państwa nienależącego do Unii Europejskiej. Jak wygląda cała procedura wyrobienia paszportu?

Wyrobienie paszportu – od czego zacząć?

Na wstępie trzeba powiedzieć, że paszportu nie wyrobimy sobie bez wychodzenia z domu. Jego aktualny status możemy co prawda sprawdzić w internecie, ale wniosku oraz innych dokumentów już w ten sposób nie złożymy. Jak się zatem za to zabrać? Przede wszystkim czeka nas wizyta w specjalnym oddziale lub biurze paszportowym. Może być to dowolny punkt zlokalizowany na terenie Polski (nie trzeba wybierać tego najbliżej naszego miejsca zamieszkania). Na miejscu pobierzemy stosowny wniosek o wydanie paszportu wraz z obowiązkowymi załącznikami.

Jakie dokumenty przygotować?

Do wniosku o paszport, musimy dołączyć fotografię paszportową (pamiętając o technicznych przepisach), okazać dowód osobisty, a także dowód uiszczenia opłaty paszportowej. Jeżeli przysługuje nam zniżka z różnego tytułu (o czym poniżej), wtedy musimy dysponować także stosownym dokumentem, potwierdzającym ten fakt.

Ile trzeba zapłacić za paszport?

Kolejna sprawa to opłaty. W rzeczywistości to ile kosztuje paszport zależy od posiadanych przez nas zniżek. Bazowa stawka wynosi 140 zł (100% bez żadnej ulgi). Mniej zapłacą z kolei uczniowie i studenci, osoby niepełnosprawne, emeryci i renciści, a także osoby będące pod opieką MOPS-ów. Za paszport nie muszą płacić seniorzy powyżej 70. roku życia oraz osoby, których paszport z przyczyn technicznych stał się nieważny.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Ustawowo czas oczekiwania wynosi do 30 dni. W wyjątkowych sytuacjach okres ten może ulec wydłużeniu. To może okazać się małym utrudnieniem w przypadku, gdy wyjazd zagraniczny ma odbyć się na dniach. Wtedy lepszym rozwiązaniem będzie wybór paszportu tymczasowego. Dokument ten wydawany jest najszybciej jak to możliwe i faktycznie przynajmniej w teorii powinniśmy otrzymać go wcześniej. Minusem tego rozwiązania jest krótsza ważność dokumenty tymczasowego, która wynosi 1 rok.