Jakie wymagania musi spełniać folia do pakowania mięsa?

Wybranie odpowiednich opakowań produkowanych i sprzedawanych przez daną firmę produktów jest bardzo ważne w każdej branży. Szczególne znaczenie ma jednak w branży spożywczej, a dokładniej w przypadku produktów, którym, żeby mogły mieć choć trochę przedłużony okres przydatności do spożycia, należy im zapewnić odpowiednie warunki do transportu i do przechowywania. Takie wymagania są stawiane m.in. produktom w branży mięsnej. W naszym artykule przedstawiamy, jakie rodzaje opakowań są najczęściej wybierane w branży mięsnej oraz jakie dokładnie powinny one spełniać warunki, żeby móc spełniać stawiane przed producentami żywności wymagania.

Najczęściej stosowane rodzaje opakowań

Zanim jednak dokładnie opiszemy stawiane przez producentów w branży mięsnej wymagania stosowanym opakowaniom, najpierw przedstawimy najczęściej obecnie wybierane przez nich ich rodzaje. Na pewno dla nikogo nie będzie dużym zaskoczeniem to, że obecnie najczęściej i najchętniej wybierane przez producentów są opakowania do żywności z tworzyw sztucznych, czyli przede wszystkim różnego rodzaju opakowania foliowe, laminaty i tacki. Tego typu opakowania są po prostu najłatwiejsze w użytkowaniu i to zarówno dla producentów i punktów dystrybucyjnych, jak i dla samych klientów. Co warto zaznaczyć, nieco inne rodzaje opakowań z tworzyw sztucznych są stosowane do pakowania mięsa świeżego, a nieco inne do pakowania przetworów mięsnych. Różnice w zastosowanych rodzajach opakowań są związane nie tylko ze sposobami ich wcześniejszej obróbki, ale także z warunkami, w jakich dane produkty będą miały być przechowywane.

Jakie rodzaje opakowań do mięsa świeżego?

W przypadku świeżego mięsa, które, zanim trafiło do sklepów, nie zostało poddane żadnej obróbce termicznej, ani nie zastosowano w nim żadnych dodatków, przy ich pakowaniu najczęściej stosowane są klasyczne tacki, folie oraz osłonki barierowe do żywności. Mają one za zadanie przede wszystkim chronić świeże mięso przed dostaniem do niego tlenu oraz innych czynników zewnętrznych. Wszystkie one mogłyby bowiem mieć na nie bardzo negatywny wpływ i skrócić jego termin przydatności do spożycia.

Rodzaje opakowań dla mięsa przetworzonego

W przypadku mięsa przetworzonego także ważne jest jego odpowiednie zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Oczywiście mięso i wyroby mięsne, które zostało już poddane wcześniej np. obróbce termicznej, jest dużo bardziej wytrzymałe od mięsa świeżego, ale tu również przy pakowaniu trzeba zadbać o to, żeby zapewnić takim wyrobom odpowiednie warunki do transportu i do przechowywania. Tu również największym dla nich zagrożeniem są różnego typu czynniki zewnętrzne, czyli zakażenia mikrobiologiczne, tlen czy duża wilgotność powietrza. Do pakowania produktów mięsnych najczęściej wykorzystuje się takie materiały, jak worki do pakowania próżniowego, tacki z elastyczną górną folią lub osłonki poliamidowe.

Wymagania dla opakowań mięsa i przetworów mięsnych

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Supravis w Bydgoszczy, która jest jednym z największych w Polsce producentów opakowań z tworzyw sztucznych do pakowania żywności:

Stosowane w branży mięsnej opakowania z tworzyw sztucznych mają za zadanie przede wszystkim zapewnienie wszystkim produktom takich warunków przechowywania, żeby możliwe było wydłużenie ich czasu składowania i przydatności do spożycia. Żeby to było możliwe stosowane opakowania muszą wytworzyć dla produktów mięsnych odpowiednie warunki barierowe i nie dopuszczać ich do kontaktu z tlenem oraz z innymi groźnymi dla nich czynnikami zewnętrznymi. Tak naprawdę jedynym rodzajem opakowań, które są w stanie spełnić takie wymagania są opakowania z tworzyw sztucznych.

Krótki termin przydatności do spożycia oraz wiele istniejących zagrożeń sprawiają, że producenci w branży mięsnej muszą bardzo starannie dobierać stosowane rodzaje opakowań. Na szczęście obecnie dostępnych jest już wiele skutecznych sposobów na to, żeby zapewnić produktom mięsnym właściwe warunki do przechowywania i do transportu.