Jednolity Plik Kontrolny. Co to takiego?

Jednolity Plik Kontrolny wprowadzono do Polski na wzór innych krajów europejskich. Jego głównym zadaniem miało być zapobieganie wyłudzeniom skarbowym, a także uszczelnianie systemu podatkowego w przypadku VAT. Jednolity Plik Kontrolny tworzy się na podstawie przygotowanego przez Ministerstwo Finansów szablonu. Czym jest tak naprawdę JPK? I kto powinien je wypełniać?

Rodzaje Jednolitych Plików Kontrolnych

Istnieje wiele Jednolitych Plików Kontrolnych dla różnych obszarów gospodarki. Można je stworzyć dla:

  • ewidencji zakupu i sprzedaży (JPK_VAT),
  • ewidencji przychodów (JPK_EWP),
  • podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR),
  • magazynu (JPK_MAG),
  • ksiąg rachunkowych (JPK_KR),
  • wyciągów bankowych (JPK_WB),
  • faktur VAT (JPK_VA).

Każda z tych struktur składa się dodatkowo z:

  • nagłówka (pozwala na identyfikację firmy),
  • sekcji merytorycznej (informacje dotyczące zdarzenia gospodarczego),
  • sekcji kontrolnej (sumy pozwalające określić, czy informacje zostały prawidłowo odczytane.

Jednolite Pliki Kontrolne – garść przydatnych informacji

JPK jest zbiorem informacji, które dotyczą operacji gospodarczych wykonanych przez firmę w ciągu miesiąca. – Obecnie JPK mogą być przekazywane do odpowiednich organów tylko w wersji elektronicznej. Wymóg przygotowywania Jednolitych Plików Kontrolnych od 1 stycznia 2018 roku spoczywa na wszystkich przedsiębiorcach, którzy są zobowiązani do płacenia VAT-u, nieważne czy firma jest duża, czy mała. Istnieją pewne odstępstwa, dlatego, że niektóre czynności są zwolnione z podatku VAT, ale nawet ci właściciele mają obowiązek wypełniać specjalne JPK, w którym wykażą stan zgodny z rzeczywistością – tłumaczy przedstawiciel firmy AKROJPK można przesyłać do Ministerstwa Finansów do 25 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, którego informacje mają dotyczyć. Za niezłożenie w terminie plików grozi kara grzywny. Jej wysokość zależy od tego, czy zdarzenie zostanie uznane za przestępstwo, czy wykroczenie.

Jakie są zalety korzystania z JPK?

JPK przynosi korzyści głównie organom administracyjnym. Dzięki nim mogą one przeprowadzić niezbędne kontrole. Dostęp do takich danych umożliwi ustalenie, czy w księgowości określonej firmy nastąpiły jakieś nieprawidłowości. Przyspiesza to również proces rozliczania. Jednolity Plik Kontrolny to także zalety dla przedsiębiorców – dzięki niemu skracany jest czas kontroli skarbowej. Wykona się dzięki temu mniej skomplikowanych operacji i nie zajmie to tak dużo czasu.

Wypełnianie JPK zajmuje dużo czasu, dlatego najczęściej obliguje się do tego księgowego firmy lub po prostu biuro rachunkowe. To pozwoli na bezpieczne i bezstresowe dopełnienie swoich obowiązków podatkowych.