Jak rozpocząć hodowlę drobiu?

Przydomowe hodowle kur niosek były jeszcze do niedawna nieodłącznym elementem wielu polskich gospodarstw i domów zlokalizowanych na terenach wiejskich. Moda na prowadzenie własnej miniaturowej fermy wraca i coraz więcej osób decyduje się na podjęcie takiej działalności. Jeżeli sam chciałbyś rozpocząć hodowlę drobiu, ale brak Ci doświadczenia oraz wiedzy, to zapoznaj się z niniejszym poradnikiem. Krok po kroku tłumaczymy wszystko, co musisz wiedzieć na początku swojej przygody z produkcją jaj.

  1. Przygotowanie kurnika

    Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie odpowiedniego miejsca, w którym zamieszkają ptaki. Kurnik może znaleźć się zarówno w już istniejącej przestrzeni (np. w wydzielonej części stodoły lub szopy), jak i wybudowanej od zera konstrukcji. W obu przypadkach będziesz musiał zatroszczyć się o kilka kwestii technicznych. Podstawa to odpowiedni wymiar kurnika – przyjmuje się, że na dwa dorosłe osobniki powinien przypadać co najmniej 1 mkw. W przeciwnym wypadku kury mogą doświadczać niepotrzebnego stresu, który przełoży się nie tylko na spadek nieśności, ale również agresywne zachowanie.

    Kurnik musi znaleźć się również w odpowiedniej lokalizacji – ważne, aby wybrane przez Ciebie miejsce było suche (poziom wód gruntowych nie powinien sięgać wyżej niż 1 m od podłoża). Nie mniej ważne jest zapewnienie nioskom właściwej temperatury i ochrony przed wyziębieniem. Możesz to osiągnąć poprzez zastosowanie ścian z warstwą izolacyjną, np. z klasycznego styropianu lub wełny mineralnej. Do wykończenia wnętrza kurnika wykorzystaj takie materiały, które nie będą miały negatywnego wpływu na zdrowie ptactwa, a jednocześnie nie będą sprawiały problemu w czasie prac porządkowych oraz dezynfekcji.

    2. Wyposażenie kurnika

    Sama przestrzeń to oczywiście nie wszystko – równie istotne są różnego rodzaju instalacje oraz elementy wyposażenia kurnika. Nawet w przypadku niewielkich przydomowych hodowli, warto zainwestować w system oświetlenia, który zapewni kurom dostęp do odpowiedniej ilości światła w sezonie zimowym. Dobrym pomysłem jest też montaż układu wentylacyjnego, ponieważ zadba on o stałą cyrkulację powietrza. Na tym zakupy jednak wcale się nie kończą. Powinieneś nabyć również karmidła na paszę oraz pojniki, najlepiej wyposażone w specjalne zabezpieczenia, które uchronią zawartość przed przypadkowym wysypaniem lub wylaniem.

    3. Grzędy i gniazda

    Następnie musisz przygotować miejsce, w którym będą przesiadywały Twoje kury. Mowa tutaj o grzędach, czyli rodzaju konstrukcji, która w dużym uproszczeniu przypomina trybuny. Do ich wykonania możesz wykorzystać okrągłe żerdzie lub zwykłe wąskie deski (na rynku dostępne są również gotowe systemy, wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu).

    „Niezależnie od tego, jaki rodzaj grzędy zostanie wykorzystany, należy zadbać o odpowiednią stabilność całej konstrukcji dzięki temu hodowany drób będzie mógł odpoczywać w bezpieczny sposób. Trzeba również pamiętać o właściwych wymiarach: przyjmuje się, że każdej kurze powinno przypadać od 15 do 20 cm grzędy” – dodaje specjalista reprezentujący firmę Bio Eggs, dystrybutora urządzeń do hodowli drobiu.

    W kurniku muszą znaleźć się też gniazda – ich liczba powinna odpowiadać liczebności stada. W przypadku małych hodowli dobrym rozwiązaniem okazują się zwykłe drewniane skrzynki – wystarczy, że wyścielisz je grubą warstwą suchej ściółki (np. słomą), którą będziesz regularnie wymieniał. Alternatywnym wyborem są szafy gniazdowe, przypominające swoim wyglądem regały – takie konstrukcje są wyposażone w rynny lub wysuwane szuflady, które znacznie ułatwiają proces zbierania zniesionych jaj. Ważne, aby gniazda były zlokalizowane w spokojnym i cichym miejscu.

    4. Wybieg

    Drób hodowlany musi mieć zapewniony dostęp do otwartej przestrzeni, czyli wybiegu. Na wstępie odradzamy – wpuszczenie kur do ogrodu lub przydomowych rabatek nie jest zbyt dobrym pomysłem, ponieważ ptaki mogą wyrządzić sporo szkód w czasie poszukiwania jedzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest wytyczenie osobnego terenu o odpowiedniej wielkości, dopasowanej do liczebności stada. Wybieg idealny powinien posiadać sporą ilość roślinności, a także być ogrodzony – dzięki temu zapobiegniesz ucieczce ptaków, a przy okazji zabezpieczysz je przed atakami drapieżników.

    5. Pozyskanie kur

    Całe zaplecze przygotowane, więc przyszedł już czas na zakup kurcząt – najlepiej z zaufanego źródła, np. zaprzyjaźnionych hodowli czy ekologicznych gospodarstw (do bezpiecznego przetransportowania młodych możesz wykorzystać klatki dla drobiu). Na tym etapie nie warto szukać oszczędności, ponieważ tańsze osobniki pochodzące od podejrzanych sprzedawców mogą być zakażone groźnymi chorobami. Jeżeli traktujesz produkcję jaj na poważnie, to wybierz rasę, która sprawdzi się najlepiej w przydomowym chowie. W szczególności polecamy Karmazyny lub Zielononóżki, ponieważ cechują się wysoką nieśnością oraz optymalną odpornością na nieco gorsze warunki środowiskowe.

    Rozmiar pierwszego stadka powinien być dopasowany do Twoich umiejętności, dostępnej przestrzeni, a także tego, ile jajek chciałbyś pozyskiwać z własnej hodowli. Na początku nie musisz się martwić zakupem koguta – nie jest on niezbędny do produkcji jaj, jednak jego obecność w kurniku sprawi, że pozostałe kury będą o wiele łagodniejsze w obejściu.