Smarowanie w przemyśle – rola i znaczenie

Masowa produkcja opiera się w dzisiejszych czasach na wykorzystaniu mniej lub bardziej zaawansowanych maszyn przemysłowych. Urządzenia te, niezależnie od swych funkcji, posiadają ogromną ilość współpracujących ze sobą, ruchomych elementów. Dla utrzymania ich w dobrym stanie technicznym oraz zapewnienia wymaganej wydajności produkcji, konieczne jest zastosowanie odpowiednich smarów.

Czym są smary?

Smarami nazywamy różnego rodzaju substancje, które zmniejszają tarcie między dwoma elementami o stykających się ze sobą i poruszających względem siebie powierzchniach. Dzięki swej budowie chemicznej, smar jest w stanie utworzyć na tych elementach warstwę ślizgową i tym samym oddzielić od siebie trące powierzchnie. Smary mogą mieć różną konsystencję, od stałej do gazowej, zazwyczaj jednak stosuje się substancje o konsystencji półpłynnej. Do ich aplikacji powszechnie stosuje się specjalne systemy smarujące.

Jaką rolę pełnią smary?

Smary odgrywają niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu maszyn stosowanych we wszelkich gałęziach przemysłu – od produkcji artykułów spożywczych, kończąc na wytwarzaniu zaawansowanej elektroniki. Minimalizując tarcie między ruchomymi elementami zespołów produkcyjnych nie tylko umożliwiają im pracę, ale również skutecznie wydłużają żywotność. Ponadto smary:

  • usprawniają odprowadzanie ciepła generowane podczas pracy maszyn – ciepło może wpłynąć nie tylko na stan urządzenia, ale również prawidłowość procesów produkcyjnych,
  • ochrona przeciwkorozyjna – pokrywając powierzchnie metalowych elementów smar zapobiega ich utlenianiu i korodowaniu,
  • uszczelnianie instalacji,
  • oczyszczanie zespołu maszyn – zanieczyszczenia powstające w toku pracy, np. drobiny metalu i tworzyw sztucznych czy pyły mogą przyczynić się do wzrostu tarcia oraz uniemożliwiać pracę maszyn.

Jak smarować maszyny?

Smary są istotnym czynnikiem wpływającym na sprawność maszyn wykorzystywanych w produkcji. Nieprawidłowe smarowanie lub jego całkowity brak może w krótkim czasie doprowadzić do wyeksploatowania elementów urządzeń, co wiąże się z poważnym wzrostem kosztów. Proces smarowania maszyn można automatyzować, tworząc układy centralnego smarowania – ich elementy znajdziemy w ofercie firmy USC. Układy centralnego smarowania to składające się między innymi z pomp, dozowników i czujników instalacje, których zadaniem jest dozowanie odpowiedniej ilości smarów w określone punkty maszyn.