Nauka poprzez zabawę – jak tresować psa?

Szkolenie psów to nie tylko uczenie ich sztuczek, ale też nauka dobrego zachowania w różnych sytuacjach. Tresurą zająć się mogą specjaliści, ale warto spróbować samodzielnie podjąć się tego zadania. Sprawdź jak się do niego przygotować i co robić, aby odnieść sukces!

Dlaczego warto szkolić psa?

Nauczenie psa podstawowych komend pozwoli zapanować nad zwierzakiem np. podczas spaceru. Warto przy tym pamiętać, że te zwierzęta preferują jasne zasady, a przy tym lubią się uczyć. Szkolenie psa jest więc sposobem na wspólne spędzanie czasu z czworonogiem i budowanie więzi. Tresura to dla zwierzaka z jednej strony świetna zabawa, z drugiej zaś sposób na ćwiczenie pożądanego zachowania. Ważne jest jednak stosowanie metod pozytywnych, a więc bez karcenia i zadawania pupilowi bólu. Dzięki temu pies będzie czuł się bezpiecznie i zaufa w pełni swojemu właścicielowi.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że psy uczą się na podstawie bezpośrednich konsekwencji swoich działań, a więc następujących natychmiast po konkretnym zachowaniu. Przykładem może być problem z ciągnięciem psa na smyczy. Pozwalając mu na takie działanie uczymy zwierzaka, że osiąga swój cel, a więc dociera szybciej do interesującego go miejsca czy obiektu. Chcąc oduczyć go tego zachowania należy się zatrzymać i ruszyć w dalszą drogę dopiero wówczas, gdy zwierzak przestanie ciągnąć smycz. Warto przy tym wspomagać się dodatkowymi nagrodami za dobrze wykonane polecenie – przysmaki treningowe dla psów sprawią, że właściwe zachowanie będzie kojarzyć się im pozytywnie. Duży wybór smakołyków dla czworonogów można znaleźć w sklepie zoologicznym Zoopers.

Wiele osób zastanawia się kiedy zacząć szkolenie. Najbardziej podatne na naukę nowych umiejętności są z pewnością młode psiaki, ale równie dobrze sztuczek możemy uczyć zwierzęta dorosłe, a nawet te w podeszłym wieku, o ile stan zdrowia im na to pozwala.

Jak szkolić psa? Najważniejsze zasady

  1. Szkolenie powinno odbywać się w spokojnym miejscu. Najlepiej wybrać do tego jedno pomieszczenie w domu, bez takich rozpraszaczy, jak telewizor czy radio. Kiedy pies opanuje konkretną sztuczkę i będzie ją wykonywał bezbłędnie, można zmienić otoczenie.
  2. W nowym miejscu komendę ćwiczymy od początku. Jeśli więc do tej pory trenowaliśmy psiaka w domu, wychodząc do ogrodu zaczynamy naukę sztuczki od pierwszych kroków tak, jakby pupil jej wcześniej nie znał.
  3. W razie problemów wracamy do wcześniejszego etapu. Jeśli pies nagle przestaje wykonywać komendę, najprawdopodobniej popełniliśmy błąd i zwierzak nie rozumie czego od niego oczekujemy. W takiej sytuacji należy cofnąć się do etapu, na którym pupil nie miał trudności ze sztuczką lub komendą.
  4. Nie ćwicz z psem zbyt długo! Trening trwający kilkanaście minut to dla psów zbyt długo. Zdecydowanie lepiej jest ćwiczyć po kilka minut, ale częściej, dzięki temu zwierzak nie straci motywacji.