O wymianie wycieraczek samochodowych słów kilka

Prawidłowo działające wycieraczki to element, który zapewnia bezpieczeństwo w każdym samochodzie – szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych, podczas opadów deszczu bądź śniegu. Kiedy nasze wycieraczki samochodowe przestają działać prawidłowo, nie tylko nas denerwują, ale także stwarzają realne niebezpieczeństwo dla nas samych, naszych współpasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego i pieszych.

Wymiana wycieraczek samochodowych – poradnik krok po kroku

Jeśli nasze wycieraczki podczas pracy zaczynają nieprzyjemnie trzeszczeć czy skrzypieć, to znak, że czas zastąpić je nowymi. Większość kierowców decyduje się na wymianę wycieraczek dopiero wtedy, gdy zupełnie przestają spełniać swoją funkcję. Jest to błąd – wycieraczki samochodowe powinniśmy wymieniać przynajmniej raz w roku.

Sam proces wymiany wycieraczek samochodowych nie jest szczególnie skomplikowany i nie wymaga użycia żadnych narzędzi – prawidłowo przeprowadzony powinien zająć nie więcej niż kilka minut.

Zanim zabierzesz się do pracy, zaopatrz się w nowe wycieraczki i poczekaj na odpowiednie warunki – wycieraczki samochodowe najlepiej wymieniać w słoneczny dzień. Przed przystąpieniem do wymiany upewnij się, że silnik samochodu jest wyłączony, a kluczyki wyjęte ze stacyjki. Jest to istotne, ponieważ jeśli samochód zostałby przypadkowo uruchomiony, istnieje ryzyko zniszczenia szyby przez metalowe ramiona wycieraczek.

W pierwszej kolejności należy zdemontować stare, zużyte wycieraczki. W tym celu skieruj ich ramiona do góry, następnie poszukaj niewielkiego zatrzasku, który znajduje się na styku pióra z ramieniem. Kiedy już go odnajdziesz, naciśnij go delikatnie i wysuń pióro wycieraczki samochodowej (kieruj się w dół ramienia).

Kiedy już udało ci się zdemontować starą wycieraczkę, musisz wybrać odpowiedni adapter, który następnie umieścisz na haku mocującym, ale nie dociskaj go do końca. W kolejnym kroku wycieraczkę samochodową zamocuj w adapterze i zdecydowanym ruchem pociągnij w górę ramienia. Jeśli została ona zamocowana prawidłowo, powinniśmy usłyszeć charakterystyczne ciche kliknięcie. Gdy wycieraczka została wymieniona, możemy ostrożnie opuścić ramię do pozycji wyjściowej. Gotowe!

Wymiana gumy wycieraczki

Jeśli jesteśmy posiadaczami starszego modelu samochodu, do którego wycieraczki są trudno dostępne na rynku lub po prostu chcemy nieco zaoszczędzić, możemy pokusić się o wymianę samej gumy wycieraczki. Proces ten zajmuje jednak więcej czasu i wymaga większej wprawy.

Wszystko przez to, że zatrzaski często są sprytnie ukryte przez producentów. Jeśli już zdecydujesz się na wymianę samej gumy wycieraczki, najpierw zdejmij metalową nakładkę znajdującą się na końcu pióra. Kolejnym krokiem jest odgięcie metalowego elementu zabezpieczającego gumkę. Następnie wystarczy jedynie zdjąć starą gumkę i zastąpić ją nową oraz ponownie zgiąć metalowy element. Na koniec załóż plastikową nasadkę. Jeśli już decydujemy się na wymianę gumek do wycieraczek, warto zdecydować się na te wysokiej jakości i unikać najtańszych modeli.