Jak uzyskać idealną powierzchnię stali dla maszyn spożywczych?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważna jest produkcja maszyn spożywczych. Pozwalają one tworzyć i pakować żywność, która trafia do naszych domów. Jeszcze mniej osób wie, jak ciężko uzyskać idealną powierzchnię na takich maszynach. Muszą one nie tylko estetycznie wyglądać, ale posiadać odpowiednią jakość. Sprawdź, jak ją uzyskać!

Dlaczego oczyszczanie powierzchni maszyn spożywczych jest takie ważne?

Duży wpływ na zakup maszyny spożywczej ma jakość wykończenia stalowych powierzchni. Dlaczego? Ponieważ tych elementów jest dużo i mają one bezpośredni kontakt z żywnością. Przykładami są leje zasypowe, komory robocze, elementy tnące, zbiorniki, czy też mieszadła. Stal nierdzewna i aluminium to materiały, które są najczęściej wykorzystywane przez producentów maszyn. Dlatego stan końcowy elementów musi być bezpieczny w kontakcie z żywnością.

Czym oczyszczać powierzchnię maszyn spożywczych?

Jednym z najlepszych ścierniw, które spełnia wymogi ekologiczne i BHP jest kulka szklana. Dzięki swoim unikalnym cechom jest popularna w wielu branżach – szczególnie w przemyśle spożywczym. Największą zaletą mikrokulek szklanych jest materiał ich wykonania, czyli szkło. Jest ono chemicznie obojętne, co sprawia, że proces szkiełkowania jest bezpieczny w kontakcie z oczyszczaną powierzchnią. Kulki szklane zapewniają również świetne rezultaty. Wysoka twardość i okrągły kształt sprawiają, że powierzchnia staje się gładka i wybłyszczona. Rozpiętość granulacji kulek to kolejna zaleta tego materiału ściernego. Każdy z producentów maszyn spożywczych może wybrać wielkość ziarna dostosowaną do rodzaju detali oraz efektu, jaki chce otrzymać.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kulek szklanych?

Trzeba pamiętać, że nie każde kulki szklane są dobrej jakości. W ostatnich latach na rynku ścierniw pojawiło się wiele produktów sprowadzanych głównie z Chin, które nie spełniają warunków jakościowych i bezpieczeństwa. Cechy produktu, które wyróżniają wysokojakościowe mikrokulki szklane to:

  • Brak ołowiu – ołów jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego.
  • Odpowiednia twardość – zbyt niska twardość sprawia, że kulka się kruszy, przez co trzeba kilkukrotnie szkiełkować ten sam detal.
  • Brak wolnej krzemionki – należy jej unikać, ponieważ wywołuje pylicę płuc.
  • Brak obcych zapachów – niska jakoś surowców może zawierać obce zapachy, szkło natomiast jest bezwonne.

Jak używać kulek szklanych?

Mikrokulki szklane dedykowane są do użytku w kabinach piaskarskich. Pod wpływem odpowiednio dobranej siły wyrzutu, kulki trafiają na powierzchnię metalu. Usuwają z niej wszelkie zanieczyszczenia, naloty i zadziory powstałe po cięciu. Dodatkowo wygładzają ostre krawędzie i nierówności spawów. Proces ten nazywa się szkiełkowaniem lub w przypadku użycia bardzo drobnego ziarna mikroszkiełkowaniem.

Odpowiedni wybór mikrokulek szklanych, jaki stoi przed każdym producentem maszyn spożywczych to przede wszystkim gwarancja jakości powierzchni. Ze względu na kontakt z żywnością, to także szeroko rozumiane bezpieczeństwo oraz ocena wizualna, która brana jest pod uwagę przez odbiorcę końcowego. Dlatego przed dokonaniem zakupu skontaktuj się z doradcą, aby uzyskać szczegóły odnośnie materiałów ściernych.