Czyszczenie suchym lodem, jakie ma zastosowanie?

Suchy lód jest substancją, o której każdy słyszał, ale niewiele osób potrafi wyjaśnić, czym ona jest. Jej zastosowanie jest stosunkowo szerokie i to nie tylko w chłodnictwie, jak sugeruje nazwa, ale również w wielu innych procesach. Jednym z nich jest czyszczenie, czyli usuwanie powierzchownych oraz trwałych zabrudzeń z części maszyn, form odlewniczych, powierzchni i wielu innych miejsc. Na czym polega mycie suchym lodem?

Czym jest i jak powstaje suchy lód?

Suchy lód jest substancją stałą, produkowaną z dwutlenku węgla. Popularny gaz sprowadzony do ciekłej postaci jest poddawany rozprężaniu, a następnie prasowany. Proces ten wymaga temperatury -78,5°C. Ze względu na swoje właściwości suchy lód nie topi się tak jak lód tworzony z wody. Zmiana jego stanu skupienia opiera się na zjawisku sublimacji, czyli przejściu z fazy stałej w gazową. Towarzyszy temu zjawisko intensywnego parowania. Ma to znaczenie dla wielu procesów, gdyż brak cieczy nie powoduje powstania wilgotnego środowiska. Stąd też mycie suchym lodem ma zastosowanie w przypadku silników i innych konstrukcji mechanicznych.

Gdzie stosuje się mycie suchym lodem?

Metoda czyszczenia suchym lodem jest wykorzystywana w wielu branżach. Korzystają z niej między innymi motoryzacja i lotnictwo. Elementy mechanicznie muszą być utrzymane w doskonałym stanie, a od ich czystości zależy stabilna i bezpieczna praca. Ważne jest też, aby podczas usuwania zabrudzeń starannie dopasowane części nie zostały uszkodzone. Jedną z usług firmy CIS z Częstochowy, która od wielu lat działa w tej dziedzinie, jest czyszczenie silnika suchym lodem. Znajduje ono zastosowanie w branży lotniczej, w której metoda pozwala też na konserwację podwozi samolotów, zaczepów holowniczych czy pokryw silnika.

Inne branże, w których wykorzystuje się czyszczenie suchym lodem, to między innymi:

  • przemysł spożywczy,
  • przemysł odlewniczy,
  • przemysł gumowy,
  • przemysł drzewny,
  • energetyka,
  • sprzątanie po pożarach,
  • przetwórstwo tworzyw sztucznych,
  • usuwanie pleśni,
  • renowacja zabytków,
  • wytwarzanie urządzeń medycznych.

 Ile kosztuje czyszczenie lodem? Cena usługi jest uzależniona od wielkości i stopnia zabrudzenia powierzchni. Opłata za godzinę czyszczenia może wynieść zarówno 250 zł jak i 800 zł.

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?

Suchy lód ma bardzo niską temperaturę, którą wykorzystuje się do skutecznego i nieinwazyjnego czyszczenia powierzchni. Zaletą tej metody jest wyeliminowanie zjawiska ścierania powierzchni, które ma miejsce np. podczas piaskowania. Maszyny do czyszczenia suchym lodem są wyposażone w przyłącze sprężonego powietrza. Dzięki temu umieszczony w bębnie granulat jest wydmuchiwany pod ciśnieniem na myte powierzchnie.

W kontakcie z granulkami brud zamarza, tworząc zwartą i kruchą powłokę. Jednocześnie na skutek uderzeń w warstwie zanieczyszczeń tworzą się mikropory, które są wypełniane drobinkami suchego lodu. Pod wpływem temperatury otoczenia materiał rozszerza się, rozpychając w szczelinach i powodując odrywanie fragmentów brudu od podłoża. W efekcie jest on skutecznie usuwany bez fizycznego naruszania powierzchni przedmiotów czy konstrukcji.