Motory turystyczne – wady i zalety

Motory turystyczne mają wielu zwolenników, jak i spore grono przeciwników. Jakie są ich wady i zalety i do jakiej jazdy przeznaczony jest motor turystyczny?

Motor turystyczny przeznaczony jest do pokonywania dłuższych dystansów. To idealny model dla osób, które planują motocyklową podróż. Ten typ motoru sprawdzi się dla tych, którzy lubią wygodę w trakcie jazdy i są raczej zwolennikami podziwiania krajobrazów niż ścigania się po szosach – chociaż nie oznacza to, że turystyk jest pozbawiony mocy i możliwości rozwijania znacznych prędkości. Legendarne już choppery są również zaliczane do motorów turystycznych. Aby zaplanować motocyklową wyprawę, warto zaopatrzyć się w konieczne akcesoria najwyższej jakości, których ofertę można sprawdzić na portalu mking.pl.

Zalety motorów turystycznych

Przede wszystkim motor turystyczny wyposażony jest w większe zbiorniki paliwa niż klasyczny ścigacz. Wszystko, aby pokonywać dłuższe dystanse między tankowaniami. To szczególnie ważne, kiedy planujemy trasę przez bezdroża, gdzie ciężko o stacje benzynowe. Swoboda przemieszczania się bez konieczności ciągłego zerkania na wskazówkę paliwa i przeliczania kilometrów, które możemy przejechać, jest bezcenna w trakcie takiej podróży. Turystyki mają też większe owiewki niż inne modele.

Kolejną zaletą jest wygoda. Ponieważ spędzamy w trasie wiele godzin, motor turystyczny pozwala na wygodną pozycję na komfortowym siedzeniu. Co więcej, nowoczesne modele siedzeń motocyklowych wyposażone są w wiele funkcji dodatkowych, np. podgrzewanie. Siedzenia są odpowiednio wentylowane i regulowane, zapewniając maksymalny komfort.

Większe rozmiary motorów turystycznych pozwalają zabrać w podróż więcej bagażu. Dedykowane sakwy i kufry turystyczne można zamieścić nie tylko po bokach, ale również w przedniej i tylnej części pojazdu. Wybierając się w daleką drogę, możemy zmieścić wszystkie niezbędne rzeczy. Jeśli planujemy zwiedzić Europę, warto rozważyć, czy do motocykla nie podczepić dodatkowej przyczepki.

Czy motory turystyczne mają wady?

Dla części miłośników sportów motorowych wadą motocykli turystycznych są ich pokaźne gabaryty i ciężar. Mniej opływowy kształt powoduje ograniczenia, jeśli chodzi o przyspieszenie czy osiąganie maksymalnych predkości – rzeczywiście ciężko je porównać do niewielkich ściągaczy, na których sylwetka kierowcy jest niczym zespolona z maszyną. Turystyki są stabilne, ale nie warto ich testować na pełnej prędkości w maksymalnym przechyle, np. na śliskim zakręcie. Na pewno na turystykach nie odczuje tak dużej przyjemności fan szybkiej jazdy, crossu czy sportowych ewolucji.

Jak wybrać motor turystyczny

Wybierając motocykl na dłuższe podróże, warto mieć na uwadze preferowany tryb jazdy, dystanse, które jesteśmy w stanie pokonać oraz podłoże, po którym będziemy się przemieszczać. Dla miłośników jazdy poza wyznaczoną drogą znacznie lepiej sprawdzą się wersje enduro niż klasyczne turystyki. Różnią się one m.in. oponami, które mają inny bieżnik i zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Niemniej ważne są posiadane umiejętności i uprawnienia, które wyznaczają pojemność silnika maszyny, którą możemy prowadzić.

Niezależnie od wad motorów turystycznych, jadąc klasykiem, z pewnością poczujemy się panami świata! Pamiętajmy tylko żeby wyposażyć motor we wszelkie niezbędne akcesoria na długą drogę.