Jak stosować antywylegacz?

Na rynku dostępne są różnorodne produkty rolnicze, pozwalające zwalczać uciążliwe choroby lub zjawiska, dotyczące uprawiania roślin. Jednymi z takich środków jest preparat, chroniący zboża przed niestabilnością. Warto wiedzieć, jak go stosować.

Wyleganie zbóż

Trwałe pochylenie się roślin u podstawy źdźbła lub w międzywęźlach stanowi problem, z którym zmaga się wielu rolników. Do wylegania mogą prowadzić genetyczne, agrotechniczne, meteorologiczne lub bezpośrednie determinanty. Trwałe pochylenie się zbóż dzieli się na łodygowe i korzeniowe. Pierwsze z nich jest efektem silnego wiatru i intensywnych opadów deszczowych. Determinanty te prowadzą do przełamania się źdźbła. Wyleganie korzeniowe stanowi efekt długotrwałych opadów deszczowych. Mokre źdźbła i kłosy są tak ciężkie, że nie mogą być one utrzymane w pionie.

Zabiegi ochronne

Antywylegacze są środkami, zapewniającymi stabilność plonów. Dzięki nim rośliny mogą bez problemu przeprowadzać proces fotosyntezy i pobierać z gleby cenne składniki pokarmowe. Antywylegaczemożna stosować wraz z fungicydami. Należy jednak pamiętać, by zabieg ochronny dostosować do potrzeb rośliny oraz celu uprawy. Antywylegacze można stosować w okresie krzewienia zbóż lub na początku wzrostu źdźbła. Nie należy jednak przeprowadzać zabiegów ochronnych, kiedy panują przymrozki i w czasie suszy. Antywylegaczedostępne na rynku produkowane są z wykorzystaniem pięciu substancji aktywnych. Środki, zawierające chlorek chloromekwatu, stanowią najbardziej popularne produkty. W znaczący sposób wpływają one na produkcję hormonów wzrostowych rośliny, skracając zarazem dolne międzywęźla. Na rynku dostępne są również środki, zawierające etefon. Hamują one aktywność hormonów wzrostu w roślinie, prowadząc do skrócenia i usztywnienia wyższych międzywęźli. Bioregulatory oparte na trineksapaku etylowym wpływają na wzrost źdźbła oraz zwiększenie masy systemu korzeniowego. Dzięki nim roślina łatwiej przechodzi okres wypełniony wysokimi temperaturami powietrza. Ostatnią grupę antywylegaczy stanowią produkty, zawierające chlorek mepikwatu i proheksadion wapnia. Środki te ograniczają wytwarzanie giberelin, odpowiadających za wydłużania się komórek roślinnych. Efektem ich stosowania jest zwiększenie się średnicy źdźbła.

Zabiegi na bazie antywylegaczypozwalają uchronić roślinę przed trwałym pochyleniem spowodowanym czynnikami genetycznymi, agrotechnicznymi lub meteorologicznymi. Warto jednak pamiętać, by stosować produkty w odpowiednich warunkach, chcąc uzyskać zadowalający efekt. Profesjonalne środki można znaleźć na stronie Syngenta.pl.