O sędziach pokoju, czyli jakie zmiany postuluje ugrupowanie Kukiz’15?

Sądy pokoju obowiązywały w Polsce w okresie międzywojennym, do 1938 r. Łączyły one jurysdykcję w sprawach cywilnych i karnych, zostały zniesione przez mające tendencje autorytarne władze sanacyjne, po II WŚ kiedy ster rządów uchwycili komuniści nie prowadzono debaty nad reaktywacją urzędu, z góry uznając, że należy budować nową Polskę, wolną od wzorców wypracowanych w przeszłości. W demokracjach zachodnioeuropejskich tj. w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz w Belgii a także w ojczyźnie demokracji czyli w Stanach Zjednoczonych Ameryki, urząd ten funkcjonuje i ma się dobrze.

Jakie działania podjęło ugrupowanie Kukiz’15 by przywrócić urząd sędziego pokoju i dlaczego to ważne? 

Działacze ugrupowania Kukiz’15 stoją na stanowisku, że należy doprowadzić do realnej, obywatelskiej reformy wymiaru sprawiedliwości, której ważnym aspektem będzie przywrócenie urzędu sędziego pokoju. Politycy z tej partii działają prężnie, lider Paweł Kukiz rozmawiał z doradcą prezydenckim prof. Piotrem Kruszyńskim, po których ten przedstawił wniosek prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. Projekt ustawy o sędziach pokoju wraz z projektem przepisów o wprowadzeniu tej ustawy  w chwili obecnej skierowane zostały do Sejmu, pierwsze czytanie w powyższej sprawie odbędzie się 2 XII o godz. 13:00. 

Czy realnym jest przegłosowanie powyższej ustawy? 

Ustawa o sędziach pokoju jest sztandarowym projektem partii którą kieruje Paweł Kukiz. Projekty ws. sędziów pokoju złożyły również PSL oraz Lewica. Anna Karwot to działaczka, która chce Europy bliskiej obywatelom, zarówno jako działaczka Ludowców jak teraz Kukiz’15 ma te same priorytety, tzn. sprawiać, że Polacy uświadomią sobie, że to oni mają realny głos współdecydowania o losach ojczyzny, która stanowi wspólne dobro wszystkich. Działaczka jak sama głosi nie chce być kojarzona ani z lewicą ani z prawicą, uważa ten podział za sztuczny, w swoich działaniach kieruje się nade wszystko dobrem Ojczyzny. Największą wartością dla posłanki jest jasność oraz przejrzystość przepisów prawa, po pierwsze bierze czynny udział w przeprowadzaniu obywatelskiej reformy wymiaru sprawiedliwości, po drugie natomiast postuluje wprowadzenie e-konsultacje wszystkich procedowanych ustaw. Co ważne, posiada ona cenną praktykę i doświadczenie, zanim została politykiem choć sama woli określenie gospodarza, przez wiele lat pracowała jako urzędniczka, prawnik, sekretarz oraz audyt. Zdobyła wszechstronne wykształcenie poparte licznymi tytułami naukowymi oraz skończonymi kierunkami studiów, więc jest właściwą osobą na właściwym miejscu, daje nadzieję Polsce i Polakom na lepsze jutro.