Grudniowe zawirowania polityczno-biznesowe i wolności słowa niezależnych mediów

Prezydent Andrzej Duda zawetował w poniedziałek nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną lex TVN.

„Prezydent uległ presji z USA”. Światowe media komentują lex TVN

Światowe media zauważają decyzję prezydenta Dudy w sprawie lex TVN. Czołowy serwis ekonomiczny Bloomberg podkreśla „presję USA” na prezydenta, która według dziennikarzy przeważyła na wecie. Serwis podkreśla też, że szanse na odrzucenie weta są minimalne, a TVN będzie mógł bez przeszkód nadawać.

Bloomberg cytuje też fragmenty wystąpienia Dudy, w których ten mówił, że Polska powinna przestrzegać umów z USA oraz że „rodacy nie chcą więcej kłótni”.

Sprawę weta przytaczają też inne ważne media zagraniczne, m.in. „The Guardian”, ABC News czy BBC.

Janusz Kowalski po decyzji prezydenta: zagłosuję za odrzuceniem weta

– Uporządkowanie struktury właścicielskiej mediów, które mają koncesję w Polsce, jest standardem w Unii Europejskiej. Sytuacja, w której nie znamy właściciela jednej z największych stacji komercyjnych, ponieważ spółka zarejestrowana jest w przysłowiowym baraku na lotnisku w Amsterdamie, jest sytuacją, która nie powinna mieć miejsca. Po to była potrzebna ta bardzo ważna ustawa – mówi Onetowi Janusz Kowalski.

Jarosław Kaczyński: nie chcemy likwidować telewizji TVN

Szef PiS pytany, czy ma przeczucie, jak zdecyduje prezydent Andrzej Duda w sprawie nowelizacji ustawy medialnej, odparł, że jest to pytanie do Pałacu Prezydenckiego. – Zostawię dla siebie to, co wiem w tej sprawie. Nie jest moją rolą zastanawiać się nad motywacjami i kulisami podejmowanych w Pałacu decyzji — zaznaczył. Ostatecznie kilkanaście minut po godz. 12 Andrzej Duda postanowił o zawetowaniu ustawy lex TVN.

Prezydent zawetował lex TVN. Poseł PiS: Widzę troszeczkę jego kapitulację. Zabrakło refleksji

– Jest to dla mnie zaskoczenie, oczywiście in minus. Myślałem, że prezydent, który oczywiście może mieć swoje wątpliwości, skieruje tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Ten mógłby się wypowiedzieć o ustawie od strony prawnej. Przecież od tego takie niezależne, konstytucyjne ciało mamy. Widzę tutaj troszeczkę kapitulację pana prezydenta. Myślałem, że – biorąc pod uwagę wszystkie jego argumenty i wątpliwości – uda się uporządkować porządek medialny w naszym kraju. Niestety stało się inaczej – powiedział portalowi niezalezna.pl Kaleta.

Lex TVN. Rzeczniczka PiS: jesteśmy zawiedzeni decyzją prezydenta

— Oczywiście szanujemy decyzję pana prezydent, jego prerogatywy, w tym prawo weta, ale nie zmienia to faktu, że jesteśmy zawiedzeni tą decyzją. Naszym zdaniem ustawa medialna wymaga doprecyzowania, aby prawo było stosowane zgodnie z taką samą praktyką, jak w innych państwach, bo przecież nie jest tak, że kapitał nie ma narodowości — powiedziała Czerwińska.

Źródło: onet.pl

Źródło: TVN24

Dodaj komentarz