Najsłynniejsze ciasta świata – historia powstania i receptury

W 1912 roku Rosja obchodziła stulecie wojny ojczyźnianej, stulecie wypędzenia Francuzów z kraju. Moskiewscy cukiernicy upiekli ciasto w kształcie trójkątnego kapelusza.
„Napoleon” nagle stał się modny. To ciasto francuskie było bardzo lubiane przez najróżniejsze warstwy ludności (co za gra słów!), I było pieczone dosłownie w każdym domu.

„Sacher”, przepis krok po kroku

To austriackie ciasto zostało wynalezione i upieczone przez austriackiego kucharza Franza Sachera, który od czternastego roku życia pracował w kuchni samego Metternicha – ministra spraw zagranicznych i kanclerza cesarstwa austriackiego.
Pierwotnie ciasto to nosiło nazwę „Czarny Piotruś” i składało się z ciastek czekoladowych i dżemu mandarynkowego, pokrytych polewą czekoladową.
Franz Sacher miał szesnaście lat, kiedy zaskoczył gości księcia nowym deserem, a stało się to w 1832 roku. Nie wiadomo, skąd wziął przepis, ale istnieje wersja, którą wymyśliła siostra Zahery.
Ciasta czekoladowe były już wówczas znane austriackiej publiczności, a książki kucharskie z 1719 roku wspominały o ciastkach czekoladowych, ale dodatek konfitury mandarynkowej to wymysł kucharza. Najprawdopodobniej połączył czekoladowe ciasta i przepis na słynną wówczas marmoladę morelową w polewie czekoladowej.


„Esterhazi” to przepis krok po kroku

– ciasto migdałowo-czekoladowe, popularne na Węgrzech, w Niemczech iw Austrii.
Nazwany na cześć Pala Antala Esterházy’ego, ministra spraw zagranicznych monarchii austro-węgierskiej.
Kto wymyślił to ciasto – historia nie wie, istnieje tylko legenda, że ​​po raz pierwszy przygotował go jego nadworny kucharz na urodziny syna ministra.
Tort Esterharzi był szczególnie lubiany przez europejską arystokrację. Jego charakterystyczną cechą jest wzór pajęczyny, który nakłada się płynną czekoladą na powierzchnię ciasta. W oryginalnej recepturze czarną czekoladę malowano na białym lukrze, ale teraz czasami robi się odwrotnie.
Pod polewą kryje się pięć ciast upieczonych z białek jaj z dodatkiem migdałów, mąki i masła. Między ciastkami – delikatny krem ​​z dodatkiem koniaku.To ciasto trzęsące się w kęsach, którego recepturę wymyślono 300 lat temu. Ciasto na bazie masła migdałowego, konfitura, obowiązkowa kratka ciasta i często wiórki migdałowe do dekoracji…

ZOBACZ: Torty  na zamówienie w Katowicach

Ostatni i ostateczny przepis na ciasto opracował osiadły w Linzu bawarski cukiernik Johann Konrad Vogel.

Nazywano go „filantropem w białym fartuchu”, został wybrany honorowym obywatelem Linzu, a jego imieniem nazwano jedną z ulic miasta.

To ciasto W 1885 roku na Węgierską Wystawę Narodową cukiernik Józef Dobos wynalazł swoje arcydzieło – ciasto z 6 warstw biszkoptu z kremem czekoladowym, które nie psuje się przez co najmniej 10 dni.

Ciasto wiśniowe Schwarzwald (ciasto „Czarny Las”, ciasto „Czarny Las”, także poprzez anglojęzyczne ciasto „Czarny Las”) – ciasto z bitą śmietaną i wiśnią. Pojawił się w Niemczech na początku lat 30., a teraz zyskał już światową popularność.