Jak się zachować w trakcie kolizji drogowej?

O kolizję drogową nietrudno. Zwykłe takie zdarzenia kończą się drobnymi uszkodzeniami, które tak naprawdę nie stanowią większego problemu. Te zaś pojawiają się w chwili, gdy mamy do czynienia z bardziej konkretną szkodą. Jak się wtedy zachować? Co należy zrobić podczas dużej stłuczki na środku drogi? Podpowiadamy!

Spokój to podstawa

Bodaj najważniejszą rzeczą jest zachowanie zimnej krwi. Nie jest bowiem niczym dziwnym, że kolizja drogowa to nerwowa sytuacja. Zwłaszcza gdy szkody są poważne i sprawa skończy się na lawecie (sprawdzony numer na transport drogowy 24/7 można znaleźć tutaj: https://glinski-hol.pl/oferta/transport-pojazdow/). W takich chwilach trudno zachować spokój, aczkolwiek dzięki niemu można sobie zaoszczędzić dodatkowych problemów. Awantura z drugim poszkodowanym nigdy niczemu dobremu nie służy. Tzw. zimna krew pozwoli również Państwu lepiej oszacować szkodę i – czego nigdy nie należy wykluczyć – przyznać się do popełnienia jakiegoś błędu. To z kolei ułatwi komunikację z kierowcą drugiego pojazdu i oboje będziecie mogli wykonać kolejny krok.

    

Czy wezwanie policji do stłuczki jest obowiązkowe?

Nie. Obowiązek wezwania policji występuje w chwili, gdy ma się do czynienia z wypadkiem. Wypadek samochodowy to sytuacja, w której ucierpieli ludzie. Policję trzeba więc wezwać zawsze, gdy są osoby ranne. Gdy szkody są wyłącznie materialne, wówczas mają Państwo do czynienia z kolizją. Wezwanie służb może jednak okazać się konieczne, kiedy sprawca zdarzenia jest pod wpływem alkoholu lub sprawia wrażenie odurzonego narkotykami. A co, jeśli uciekł? Wówczas również powinniście Państwo poinformować służby, ponieważ ustalenie tożsamości drugiego kierowcy ma ogromny wpływ na uzyskanie odszkodowania. Dokładnie to samo dotyczy sytuacji, w której nie można stwierdzić winnego. Czasami przeszkadza w tym ogromny stres, a czasami naprawdę trudno jest określić winę, nawet jeśli uczestnicy zdarzenia potrafią zachować spokój. Wówczas wzywa się policję, aby to ona ustaliła przebieg kolizji i dalszy tryb postępowania. Przyda się również pomoc drogowa w Warszawie.

Oświadczenie sprawcy kolizji

Jeśli wezwanie służb można pominąć, strony kolizji samodzielnie dochodzą do porozumienia. Gdy odpowiedzialność spoczywa na Państwa barkach, powinniście od razu przekazać drugiemu kierowcy swoje dane kontaktowe i ubezpieczeniowe. Kultura osobista w trakcie stłuczki to coś, czego nigdy nie jest za mało. Ważne jest także dobrowolne sporządzenia oświadczenia sprawcy kolizji. To dokument, w którym strony formalnie zgadzają się ze sobą odnośnie do winy i przebiegu zdarzenia. Dzięki temu likwidacja szkody staje się dużo prostsza i przebiega znacznie szybciej. A gdy auto mimo wszystko nie chce odpalić, warto odwiedzić ten adres: https://glinski-hol.pl/oferta/odpalanie-pojazdow/.