Twój pies gryzie smycz? Sprawdź, jak temu zaradzić!

Jeżeli opiekujesz się psem, na pewno zależy Ci na tym, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia i codziennego funkcjonowania. Co zrobić w sytuacji, gdy zacznie sprawiać problemy behawioralne?

Dlaczego pies gryzie smycz?

Jak oduczyć psa gryzienia smyczy?

Dlaczego warto skorzystać z konsultacji u behawiorysty?

Sprawdzony behawiorysta pomoże rozwiązać Twoje problemy z pupilem

Dlaczego pies gryzie smycz?

Gryzienie smyczy to dość często spotykany problem. Warto na początku przyjrzeć się przyczynom takiego zachowania. Może to wynikać z kilku powodów. Przykład stanowi choćby narastająca frustracja, próba rozładowania stresu lub zaproszenie opiekuna do zabawy. Kluczowe jest to, aby wyłapać, w jakich sytuacjach dochodzi do takiego zachowania. Może szarpanie smyczy i łapanie jej w pysk następuje wówczas, gdy zostawiasz czworonoga pod sklepem? Albo wówczas, gdy po całym dniu w pracy wychodzicie wspólnie na spacer? W pierwszym przypadku słuszne będzie powiązanie tego zachowania z niepokojem wynikającym z tego, że pies został sam, bez opieki. W drugim – możnaby interpretować, że jest to chęć zaproszenia Cię do wspólnej zabawy.

Jak oduczyć psa gryzienia smyczy?

Jeśli pies gryzie smycz, a Ty zastanawiasz się, w jaki sposób możesz temu zaradzić – o wiele lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie systemu nagród aniżeli kar. W momencie, gdy pupil zacznie gryźć smycz – zatrzymaj się i chwyć mocno smycz. Gdy pies ją puści, wówczas jest to dobra okazja ku temu, aby nagrodzić go słownie oraz smaczkiem, który powinieneś mieć zawsze przy sobie. To wyjątkowo ważne w sytuacji, gdy jesteś na etapie szkolenia.

Gdy pies przestanie gryźć smycz, nadal nagradzaj go za te pożądane zachowania. Dzięki temu wzmocnisz je i będziesz mógł oczekiwać, że utrwalisz je.

Dlaczego warto skorzystać z konsultacji u behawiorysty?

Jeśli Twój pupil wykazuje zachowania, które nie są dla Ciebie akceptowalne, takie jak gryzienie mebli, smyczy lub wykazuje agresywne zachowania do innych zwierząt – wówczas powinno to dla Ciebie stanowić sygnał alarmowy. Jeśli samodzielne próby naprawy takich reakcji nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, nie pozostaje Ci nic innego jak wprowadzić plan naprawczy w ramach konsultacji u behawiorysty. W pierwszej kolejności przeprowadzi on szczegółowy wywiad dotyczący codziennego funkcjonowania pupila, jego rutyny i aktywności. Następny etap będzie stanowiła obserwacja czworonoga podczas spaceru. Baczne oko specjalisty będzie w stanie wyłapać niedostrzegalne dla Ciebie niuanse. Umiejętność odczytywania sygnałów wysyłanych przez Twojego pupila wobec innych zwierząt będzie tutaj ogromną pomocą. Wnikliwa analiza i przygotowanie planu działania przez behawiorystę pomoże Ci w osiągnięciu pożądanych zachowań u Twojego zwierzaka.

Sprawdzony behawiorysta pomoże rozwiązać Twoje problemy z pupilem

Opieka nad czworonogiem to nie tylko przyjemność wynikająca ze wspólnych chwil ze zwierzakiem. Równie ważne jest to, aby prawidłowo go wychować. Jeśli np. próbujesz oduczyć psa gryzienia rąk, albo np. Twój pies gryzie meble, ale Twoje wysiłki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów – wówczas warto skorzystać z pomocy specjalisty. Co prawda większość psów wyrasta z tych problemów, jeżeli jednak w Twoim przypadku to nie nastąpiło – dobry behawiorysta pomoże rozwiązać problemy, które dotyczą Twojego psa.

Podsumowując – jeżeli Twój pupil dostarcza Ci problemów wychowawczych, nie lekceważ tych zachowań. Zamiast je akceptować przystąp do proaktywnego działania. Jeśli samodzielne próby zmiany dotychczasowej sytuacji nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, koniecznie zgłoś się do specjalisty.