Jak zabezpieczyć się przed upadkiem, wykonując prace na wysokości?

Praca na wysokościach może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia pracownika. Z tego względu wymaga zachowania specjalnej ostrożności. W celu zminimalizowania zagrożenia kluczowe jest dokładne zapoznanie się z przepisami i zaleceniami dotyczącymi pracy na wysokościach. Po stronie pracodawcy leży prawidłowa organizacja pracy, a także zapewnienie wszelkich środków, które będą stanowić dla pracownika ochronę.

Praca na wysokościach może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia pracownika. Z tego względu wymaga zachowania specjalnej ostrożności. W celu zminimalizowania zagrożenia kluczowe jest dokładne zapoznanie się z przepisami i zaleceniami dotyczącymi pracy na wysokościach. Po stronie pracodawcy leży prawidłowa organizacja pracy, a także zapewnienie wszelkich środków, które będą stanowić dla pracownika ochronę. Dotyczy to także odzieży, obuwia oraz akcesoriów ochronnych. Z kolei po stronie pracownika wymienić należy odpowiedzialność podczas wykonywania obowiązków służbowych oraz stosowanie się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak zabezpieczyć się przed upadkiem, wykonując prace na wysokości, zapoznaj się z naszym artykułem. W tekście znajdziesz wiele wskazówek i praktycznych porad dotyczących bezpiecznej pracy na wysokościach, a także informacje o potencjalnych zagrożeniach.

Kiedy ma miejsce praca na wysokości?

W jakich warunkach można mówić o pracy na wysokości? Według rozporządzenia MPiPS ws. przepisów BHP praca na wysokości to każda praca, podczas której różnica poziomu między stanowiskiem pracy a posadzką wynosi powyżej 1 m. Definicja pracy na wysokości jest spełniona, jeśli powierzchnia dookoła nie jest osłonięta pełnymi ścianami lub nie jest wyposażona w konstrukcje, które skutecznie chronią pracownika przed upadkiem. Prace na wysokościach kojarzone są powszechnie z branżą budowlaną, jednak jest więcej zawodów, w przypadku których pracownicy wykonują swoje obowiązki w myśl definicji pracy na wysokościach. Wymienić można osoby pracujące na platformach wiertniczych, w elektrowniach, wiatrakach, tamach, okrętach, kominach. Prace na wysokościach to także montaż rynien, mycie okien i elewacji oraz montaż reklam i dekoracji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule firmy Stapol Jak zabezpieczyć się przed upadkiem wykonując prace na wysokości?

Prace na wysokości – uprawnienia

Przepisy BHP nie określają wprost, jakie specjalistyczne szkolenia powinien odbyć pracownik, żeby mógł wykonywać pracę na wysokościach. Jakie są zatem wymagania dotyczące prac na wysokościach? Kluczowe jest posiadanie przez pracownika zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego odbycie specjalistycznych badań. Do prac na wysokościach mogą być kierowane osoby pełnoletnie, po zaliczonym szkoleniu z zakresu BHP. Ważne jest przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego, a także zapoznanie pracownika z ryzykiem zawodowym związanym z realizowanymi zadaniami. Poza tym pracodawca musi zapewnić niezbędną odzież, obuwie i akcesoria ochronne. Jeśli chodzi o uprawnienia, uzależnione są one od rodzaju pracy, a także od tego, czy obsługiwane są maszyny i urządzenia. Wyróżnić można na przykład uprawnienia alpinistyczne lub kurs operatorski na obsługę dźwignic. Niektóre z uprawnień, na przykład do obsługi zwyżek i dźwigów, nadawane są po zaliczeniu państwowego egzaminu UDT.

Praca na wysokości – zabezpieczenie

W jaki sposób można zabezpieczyć pracownika przed ewentualnym zagrożeniem wynikającym z pracy na wysokościach? Po stronie pracodawcy leży między innymi zapewnienie odpowiedniej odzieży ochronnej, a także specjalnego obuwia, akcesoriów i profesjonalnego sprzętu. Wśród nich należy wyróżnić między innymi szelki bezpieczeństwa, opinające całe ciało, które pozwalają na pracę zarówno w podwieszeniu, jak i podparciu. Ważne są także lonże, czyli linki bezpieczeństwa, które podpina się do centralnego punktu w szelkach, oraz liny asekuracyjne. Niezbędny jest ochronny kask, który zabezpieczy głowę pracownika w razie upadku z wysokości lub uderzenia. Nie wolno zapomnieć także o specjalistycznych urządzeniach zjazdowych i asekuracyjnych, a także przyrządach zaciskowych i łącznikach. Cały sprzęt przeznaczony do pracy na wysokościach powinien mieć odpowiednie normy i certyfikaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, sprawdź ofertę firmy Stapol.

Prace na wysokościach a wada wzroku

Czy praca na wysokościach z wadą wzroku jest możliwa? Jeśli chodzi o wady wzroku, które wymagają stałego noszenia szkieł korekcyjnych, stanowią one przeciwwskazanie do pracy na wysokości powyżej 3 m. Sytuacja ulega zmianie, jeśli pracownik nosi soczewki kontaktowe, a nie okulary. Zapewniają one większe bezpieczeństwo podczas ewentualnego upadku. Należy pamiętać, że po stronie pracodawcy leży sprawdzenie, czy pracownik posiada aktualne orzeczenie lekarskie, które dopuszcza go do prac wysokościowych na określonym stanowisku.