Trendy w przemyśle drzewnym

Przemysł drzewny jest kluczowy dla meblarstwa czy budownictwa. Przedsiębiorstwa działające w branży drzewnej zmagają się jednak obecnie z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich są z pewnością wysokie ceny drewna. Masowa sprzedaż surowca na eksport doprowadziła do jego niedoborów w kraju. Tak ważne jest więc stosowanie wydajnych rozwiązań, pozwalających zredukować straty materiału do minimum.

Jedną z maszyn wykorzystywanych w zakładach o dużej intensywności produkcji jest strugarka czterostronna. Obróbka elementu drewnianego z czterech stron jednocześnie to ogromna oszczędność czasu. Strugarki czterostronne zapewniają więc szybką produkcję listew czy boazerii. Ważną rolę odgrywa możliwość precyzyjnego ustawienia kształtu i przekroju. Dzięki temu, element drewniany spełnia surowe normy jakości, które przed przedsiębiorcami często stawiają odbiorcy. Warto też pamiętać o aspektach ekonomicznych. Im bardziej precyzyjna obróbka, tym mniejsze straty surowca. Jest to kluczowe w czasie, gdy ceny drewna są tak wysokie.

Zakup wydajnych, nowoczesnych maszyn jest oczywiście inwestycją. W każdym zakładzie o wysokiej intensywności produkcji sprawdzi się strugarka czterostronna. Cena takiej maszyny może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy. Ten koszt daje jednak gwarancję szybkiej i precyzyjnej pracy w przyszłości.

Wydajne rębaki Untha

Wysokie ceny surowca sprawiają, że jego straty są dla przedsiębiorców dotkliwie odczuwalne. Tak istotną rolę odgrywa więc racjonalna gospodarka odpadami drzewnymi. Opinię niezawodnych rozdrabniaczy posiadają rębaki Untha. Jest to austriacka marka, której maszyny są obecnie dostępne praktycznie na całym świecie. Firma Untha produkuje zarówno kompaktowe rozdrabniacze, dostosowane do potrzeb niewielkich zakładów, jak i duże maszyny, które sprawdzają się w przedsiębiorstwach produkujących wiele ton odpadów drewnianych rocznie. Marka oferuje kilka linii rębaków, które różnią się pod względem rozdrabnianego materiału. Dostępne są m. in. rębaki do odpadów drewnianych, ale też drewna poużytkowego czy palet. Z surowców drzewnych powstają zrębki, które są znacznie łatwiejsze w magazynowaniu i transporcie. Można wykorzystać je np. do produkcji brykietu. W zależności od gatunku drewna, służą również do tworzenia płyt wiórowych i pilśniowych, a także produkcji celulozy. Obróbka odpadów drewnianych z użyciem rębaków jest więc opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia.

Wysokie ceny drewna oraz kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego sprawiają, że należy dążyć do maksymalnego wykorzystania surowca, który już został pozyskany. Tak ważną rolę odgrywają więc wydajne strugarki i rębaki przemysłowe.