Twoje dziecko źle stawia stopy? Sprawdź, jak temu zaradzić

Pierwsze kroki to duży postęp w rozwoju każdego dziecka. Na początku maluch może poruszać się niezgrabnie, ale z każdym dniem jego chód staje się coraz lepszy. Warto wtedy bliżej przyjrzeć się temu, jak stawia stópki. Co powinno wzbudzić niepokój?

Ważne pierwsze kroki

Najczęściej dzieci zaczynają chodzić wtedy, gdy mają 12-15 miesięcy. Zdarza się jednak, że pierwszy krok pojawia się już w 9 miesiącu lub też dopiero po 1,5 roku. Tak naprawdę czas, w którym dziecko zaczyna chodzić samodzielnie, jest indywidualny.

Nauka chodzenia u dziecka jest bardzo ważnym etapem w jego rozwoju. Stąd też na początku maluszek ma dużo trudności z opanowaniem podstawowych ruchów. Już na etapie rozwoju umiejętności chodzenia można zauważyć pewne nieprawidłowości, które mogą w przyszłości prowadzić do wad stóp. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak im zaradzić.

Niepokojące objawy

1.Chodzenie na palcach

Wiele dzieci często chodzi na palcach. Tak naprawdę u malucha, który dopiero zaczyna chodzić, takie stawianie stóp nie jest negatywnym objawem i widoczne jest najczęściej przez kilka pierwszych miesięcy w trakcie nauki chodu.

Warto podkreślić, że na palcach częściej chodzą dzieci, które korzystały z chodzika lub te, które były prowadzone z trzymaniem rączek ku górze. 

2.Stopy dziecka rozchodzą się na zewnątrz

Tak zwany kaczkowaty, kaczy chód, czyli stawianie stópek na zewnątrz, nie jest u dzieci niczym nieprawidłowym, ponieważ tak łatwiej mogą one utrzymywać równowagę. Zazwyczaj dziecko stawia stópki prosto dopiero po 2-3 roku życia.

3.Dziecko stawia stopę na wewnętrznej krawędzi

Niepokój rodziców budzi także odwrotne ustawanie stópek, czyli wtedy, gdy dziecko stawia stopę na wewnętrznej krawędzi. W początkowej fazie chodzenia taki objaw również jest spotykany i może być widoczny nawet do 2-3 roku życia ze względu na zachodzącą wtedy rotację bioderek. Warto natomiast skonsultować się ze specjalistą wtedy, gdy taki sposób chodu nie mija, a dziecko dodatkowo wykrzywia nóżki podczas wypoczynku.

4.Częste przewracanie się i wpadanie na przeszkody

Małe dzieci bardzo często się przewracają, co wynika nie tylko z nieopanowanej jeszcze umiejętności chodzenia, ale i większych problemów z utrzymaniem równowagi, co też wymaga wprawy. Jeżeli przewracanie się nie mija, warto zasięgnąć porady.

5.Dziecko ma płaskie stopy

W pierwszych latach życia płaskostopie u dziecka jest czymś normalnym. To tak zwane płaskostopie fizjologiczne, które dopiero w miarę rozwoju mięśni i więzadeł zaczyna zanikać. Zwykle utrzymuje się do 3-4 roku życia. 

Konsultacja ze specjalistą

Gdy rodzic lub opiekun zauważają, że dziecko przez dłuższy czas chodzi nieprawidłowo, czyli jego sposób stawiania stóp nie zmienia się, powinien skorzystać z porady pediatry, ortopedy lub fizjoterapeuty.

Po wykonaniu diagnostyki specjalista doradzi, jak można zredukować problem. Najczęściej stosowane są specjalne ćwiczenia korekcyjne, które wspomagają zdrowy rozwój stopek. W przypadku większych wad wskazane są rehabilitacja, bandażowanie stóp dziecka.

Gdy wada nie jest jeszcze rozwinięta, stosuje się buty profilaktyczne, natomiast przy widocznych zmianach wskazane jest noszenie wkładek lub butów ortopedycznych. Nie należy jednak dobierać takiego obuwia samodzielnie – może wtedy przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Zatem ze specjalistą warto skonsultować się wtedy, gdy dziecko pomimo upływu czasu nadal stawia stópki nieprawidłowo. Brak reakcji może skutkować utrwaleniem się wady, trudniejszym leczeniem oraz problemami z chodem przez całe życie.